Make your own free website on Tripod.com

KURU FASULYE

Home
DUYURULAR
FESTIVAL 2011
MESAJ ve DUYURULARINIZ
OKÇU KÖYÜ NEREDE
Okçu Köyünde ALABALIK
Okçu Köyü festivalleri
Okçu Köyü Hane Listesi
home
OKÇU KÖYÜ DERNEGI
Resimler
Okçu resimleri
KURU FASULYE
OKÇULUYUZ
Resimler
Resim galerisi
Resim galerisi
Okçu Köyü
Resim galerisi
Görüntülerle Okçu
Okçu Göleti ve Sulamasi
Videolar
Video-1
Video
Dilimiz
Nereden geldik
Okçu Köyü
Okçu Sevgisi
Resimler
Resimlerle Okçu
Resimlerle Okçu
Okçu Resimleri
Video görüntüleri
Yeralti Zenginliklerimiz
video
OKÇU KÖYÜ HALKI-1
OKÇU KÖYÜ HALKI
Okçu Köyü HALKI
Okçu Köyü HALKI
Okçu Köyü HALKI-5
Okçudan videolar
Gerçek Hikayeler
okçu köyü
okçu köyü

 

 

 

Kuru Fasulyenin vatanı Okçu Köyüne hoş geldiniz

 

Türkiye'nin her yerine istediğiniz miktarda OKÇU FASULYESİ kargo ile gönderilir Yapmanız gereken 0538 4096702 nolu telefondan Hüseyin Akçakoca'yı arayıp veya h.akcakoca26@hotmail.com  adresine istediğiniz miktarı ve adresinizi bildirerek verilen hesap numarasına belirtilen  ücreti yatırmanız

 

Lütfen Dikkat !
Okçu Köyü'nde yetiştirilen ve  yörede HOROZ FASULYE  diye bilinen kurufasulye dünyada ve ülkemizde  yetiştirilen kurufasulyelerin aksine pişirmek için kesinlikle birgün önceden ıslatmaya gerek yoktur.Okçu fasulyesini ayrıcalıklı kılan temel özellik pişirmeden 20 dakika önce  soğuk suya ıslamanız yeterlidir.
                         Okçu Fasulyesine  et koymayada gerek yoktur.Onun doğal lezzeti yeterlidir.Bu lezzet hiç bir yerde yetişen kurufasulyede yoktur.

 

Dünyanın en lezzetli kuru fasulyesi Okçu Köyü’nde yetiştirilmesine rağmen ne yazık ki bugüne değin hak ettiği yere gelememiştir. Sadece yerel semt pazarlarında  bazı satıcıların ‘Okçu Fasulyesi ‘  diye bağırdıklarını  duymamızdan öteye taşıyamadık maalesef bu harika mahsulü.

 

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

  

 

 

    Yurdumuzun diğer bölgelerinde yetiştirilen kuru fasulyenin ne lezzeti,  nede pişirme süresi Okçu fasulyesini tutmamakla birlikte  şu anda bu piyasanın tamamına yakınını elinde bulundurmaktadır.   Kuru fasulye yetiştirilen  diğer bölgelere baktığımızda arazi yapısının Okçu  Köyü Öz ü ile yakın benzerliği olması nedeni ile de  Kuru fasulyenin yetişme özelliği hakkında bize az da olsa bir  fikir verebilmektedir.

 

 

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

                       

        Okçu  Fasulyesinin temel özelliklerinden birisi  yetiştirildiği arazi yani Okçu Öz’ünün yapısından kaynaklanan özelliğidir. Okçu Öz’ü toprak yapısı ve iklimsel özelliğinden dolayı fasulyeye sertlik ama aynı zamanda da çabuk pişme özelliği verir.Diğer taraftan sulama suyunun çok temiz olması,  hava koşullarına göre yedi ila dokuz defa sabaha karşı sulanması ve  yetiştirilme aşamasında hiçbir kimyevi ve suni malzeme kullanılmayışı lezzetinin temel özelliğidir.

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

 

 

        Yurdumuzda yoğun bir çevre kirliliği yaşanırken  ne mutlu ki Okçu’nun yerleşim yerlerine uzaklığı,yakınında sanayi ve karayolu olmayışı ise büyük bir şanstır.

    İşte tüm bu öğeleri alt alta sıraladığımızda Okçu Fasulyesinin neden sağlıklı ve lezzetli olduğu anlaşılır.

  Şimdi bize düşen temel görevlerden birisi bu  milli ürünümüzü hak ettiği yere taşımaktır.Zira  resmi olarak bir belgesi olmasa da Okçu fasulyesi gerek yetiştiği yer, gerek yetiştirilme tarzından dolayı  organik sayılan bir çok üründen daha sağlıklıdır.

 

 

 

 

Kuru fasulye diyetiyle 38 kg verdi

İngiltere’nin Suffolk bölgesinde 28 yaşında bir marangoz, 6 aydır uyguladığı kuru fasulye diyetiyle 38 kilodan fazla verdi.
 
ANKARA - Yerel medyanın haberine göre, Haverhill kentinden James Skeates adlı kişi, günde en az iki büyük konserve kuru fasulye yiyerek 133 kilodan 95 kiloya inmeyi baş
 
 
 

Mart’ta yerel bir zayıflama kuruluşuna yazılan ve aç kalmadan ayda 6 kilo vererek hedef kilosuna ulaşan Skeates, şimdi artık 3 yaşındaki kızı ve 10 aylık oğluna gerekli ilgiyi göstermesini sağlayacak enerjisi bulunduğunu söyledi.

Günde iki büyük kutu kuru fasulye açtığını, bunları işte ve evde fırınlanmış kabuklu patates, kepekli ekmek ve makarna ile yediğini belirten genç marangoz, “Hiç aç kalmadım, ama kilo vermeye devam ettim. Sürekli kuru fasulye yemek bende bir soruna neden olmadı, ancak kısa süre önce biraz gaz sıkıntısı çektim” diye konuştu.

Isabel Hooley adlı bir diyetisyen ise kuru fasulyenin sağlıklı ve dengeli bir gıda olduğunu, ancak günde bir porsiyondan fazla önermediklerini belirterek, “Kuru fasulye düşük kalorilidir, mesela peynirli tost yerine yerseniz, kilo verirsiniz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

           Okçu Kurufasulyesi'nin Özellikleri
 
 
 Okçu Fasulyesinin besin değerleri çok yüksektir. 100 gr. Okçu fasulyesinin ortalama besin değerleri şöyle sıralanabilir: 340 kalori: 23 gr. protein: 21.2 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 1,6 gr. yağ; 1,5 gr. lif; 148 mgr. fosfor: 144 mgr. kalsiyum: 7,8 mgr. demir: 416 mgr. potasyum: 0.65 mgr. B1 vitamini: 0,22 mgr. B2 vitamini: 2,4 mgr. B3 vitamini ve 1.1 mgr. E vitamini. İşte bu nedenle uzmanlar, kuru fasulyenin sıkça tüketilmesini öğütlemektedir.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Okçu Fasulyesi kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürürler.Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda, diyetlerinde düzenli olarak Kuru fasulyeye yer veren kişilerin, üç haftalık böyle bir diyetten sonra kötü kolesterol düzeylerinde %19'lara varan düşüşlerin yaşandığını saptamıştır. 

Potasyum oranı yüksek olan Okçu fasulyesinin düzenli olarak alımı, yüksek tansiyonu düşürmektedir. 

Zengin lif içeriğiyle  Kuru fasulyeler, peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir, ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasulyelerden yararlanmalıdır. 

Fasulyeler, yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir. 

Okçu Fasulyesi, ensülin ve kan sekeri düzeyini kontrol altında tutarak seker hastalarına yardımcı olurlar. 

Okçu  Fasulyesi, yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda, özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.

Okçu Fasulyesi Protein bakımından  çok zengindir, vücuda bol kalori ve bol protein verir. Günlük bitkisel protein ihtiyacının karşılanmasında çok işe yarar. Sinirleri kuvvetlendirir. Bedenen ve zihnen çalışanlara çok faydalıdır.

 Okçu Kuru fasulyesinin  taneleri, kabuğu ile birlikte pişirilip yenilmelidir. Hazmı sağlayan maddelerin çoğu kabuğunda bulunur. Hazmı zordur. Acı biber, karabiber, kekik eklenerek hazmı kolaylaştırılır.

 


İşte sağlığa yararlı bu pek önemli etkilerinden faydalanılmak üzere Okçu kuru fasulyesinin günde 55-60 gr. ve taze fasulyelerin 100-120 gr'lık bir miktarının günlük diyetimize katılarak alınması uzmanlarca öğüllenmektedir.
 
 
 
Bilimsel araştırmalar  kuru fasulyenin kolesterol düşürücü özelliği olduğunu doğruladı . araştırmada , haftada üç porsiyon kuru fasulye yemenin kolesterol düzeyini düşürdüğü belirtiliyor. Arizona Üniversitesi'nin araştırmasında , kuru fasulyenin düzenli yenmesinin, vücuttaki kolesterolü yüzde 8 oranında azalttığını ortaya koydu. Toronto Üniversitesi'nin yaptığı bir diğer araştırmada ise bu etkinin yüzde 30'lara ulaştığı bulgulandı
 
 ATATÜRK ve KURU FASULYE
 
 
 
 

1931 – 1935 yılları arasında Atatürk’ in aşçılığını yapan Halit Atay anılarını şöyle anlatıyor :

 

Atatürk sabaha kadar çalışırdı. Sabah, iki yumurtalı, içerisine beyaz peynir katılmış omlet yerdi. Bazen, omletin soğuk olduğunu söyler gönderirdi. Biz de tekrar yapar gönderirdik. Yemek konusunda çok titizdi ve asla soğuk yemek yemezdi.''

Atatürk'ün en sevdiği yemeğin kuru fasulye olduğunu ifade eden, bu nedenle mutfaktan kuru fasulyenin eksik olmadığını kaydeden Atay, ''İster Çankaya'da olsun, isterse Dolmabahçe'de, kuru fasulye yemeği yapardık. Hatta trenle yolculuk yaptığımız zamanlar bile ilk yaptığımız yemek, kuru fasulyeydi''

 

 

 
 
 

OKÇU FASULYESİ İLE YAPILAN YEMEK TARİFLERİ

 

ETLİ KURU FASULYE

 

400 gr  Okçu Fasulyesi  (2 su bardağı)

250 gr Kuşbaşı Et

6 yemek kaşığı Yağ

3 adet Kuru Soğan

3 adet Domates

2 Sivri Kırmızı Biber (ya da toz)

3 bardak Su ya da Et Suyu

Tuz

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

 

 

 

HAZIRLANIŞI :

( Okçu Fasulyesi diğer fasulyelerdan çok daha çabuk piştiği için düdüklü tencerede pişirilmesi tavsiye edilmez.Eğer pişirilecekse dikkatli olunması gereklidir .Zira fasulyeler eriyebilir)

 

 

Fasulyeler pişirmeden 20 dakika kadar önce ıslatılır.

 

Düdüklü tencereye 6 kaşık yağ, 250 gr kuşbaşı et, küçük küçük doğranmış 3 adet soğan konarak 10 dakika kadar kavrulur. Sonra küçük küçük doğranmış domatesler ve biberler eklenir. Biraz daha çevirdikten sonra, 20 Dakika  önceden ıslatıp, süzdüğünüz fasulyeleri, tuz ve su koyarak düdüklü tencerenin kapağını kapatınız. 25 dakika kadar pişiriniz. Fasulyeler düdüklü tencerede pişirilince gaz yapmaz. Onun için önceden haşlayıp suyunu dökmeye gerek yoktur.

 

 

 

SUCUKLU KURU FASULYE

 

Malzemeler

Yarım kilo Okçu fasulyesi

1 kangal  Kaymaz Sucuğu

2 adet domates veya 2 kaşık salça

1 yemek kaşığı margarin

2 adet büyük boy soğan

Yeteri kadar tuz kırmızı toz biber

2 adet yeşil biber

 

HAZIRLANIŞI

 Fasulyeyi temizleyip bolca yıkayın. Sonra tencereye yeterince su koyup 20 dakika ıslatın.

. Soğanı ufak ufak doğrayın

Tencereye yağı koyup pembeleştirin..Doğranmış domatesi veya salçayı koyup biraz daha kavurun

     Sonra fasulyeyi suyuyla beraber bu karışıma ilave edin. Tuzu ve biberi ilave edip pişirin. Sucukları halka halka doğrayıp  tavada  bir miktar yağla fazla kurutmadan  kavurun.  Sonra fasulyenin üzerine ekleyin.

  1-2 taşım daha kaynatıp  tencerenin altını kapatın. Biraz dinlendirdikten sonra servis yapın

 

 

 

 

Güveçte Kuru Fasulye

 

Malzemeler

2 su bardağı Okçu fasulyesi

5 çorba kaşığı sıvı yağ

1 adet soğan

2 adet sivri biber

2 kaşık salça

Tuz

Üzerine 2 adet domates

 

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

 

HAZIRLANIŞI

 

   Fasulyeyi 20 dakika ıslatıp  bol suda 15 dakika haşlayalım.   Üzerine 1 su bardağı su ekleyelim. Ocağı kapatarak 3-4 saat dinlendirelim. Bir tencereye sıvı yağını koyalım .1 adet soğanı incecik doğrayarak  tencerede 5 dakika kavuralım. Biberleri halka halka doğrayıp  yağa ekleyelim. Salçayı da katalım. 1-2 çevirip  4-5 bardak su koyarak  bir taşım daha kaynatalım. Kaynattıktan sonra fasulyeyi  güveç kaplarına koyalım. Domatesleri yuvarlak kesip  güveçlerin üzerine koyalım. Orta ısılı fırında fasulyeler  iyice yumuşayıncaya dek  pişirelim .  Sıcak olarak servis yapalım.

 

 

OKÇU KURU FASULYE KÖFTESİ
 
 
Gerekli malzeme:
500 gr Okçu kurufasulyesi  
1 soğan
1
yumurta sarısı
2 çay bardağı rendelenmiş kaşarpeyniri
2-3 dal maydanoz
1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı un
1
yumurta
Yarım su bardağı galeta unu
Tuz
Karabiber

Fasulyeleri 20 dakika kadar ıslatın. Süzüp bol suyla yıkayın. Soğanı soyup rendeleyin ve suyunu iyice sıkın. Maydanozu temizleyip kıyın. Fasulyeleri robota alıp püre kıvamında ezin. Yumurta sarısı,
soğan, kaşarpeyniri, maydanoz, yarım bardak un, tuz ve karabiberi ekleyip iyice karıştırın. Hazırladığınız püreyi buzlukta 1 saat bekletin.
Ellerinizi hafifçe yağlayın. Fasulye püresinden
ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayarak hafifçe yassılaş-tırın. Köfteleri sırasıyla kalan un, çırpılmış yumurta ve galeta ununa bulayın. Sıvıyağı tavada kızdırıp köfteleri iki taraflı kızartın. Kâğıt havlu üzerine alıp fazla yağını çektirin. Sıcak ya da ılık olarak servis yapın.
 
 
KURU FASULYELİ YUFKA BÖREĞİ
 
 

6 kişilik Gerekli malzeme:
4 hazır yufka
1 su bardağı  Okçu Fasulyesi
1 su bardağı sıcak su
1
soğan
1 çorba kaşığı sıvıyağ
1 su bardağı
yoğurt
2 çay bardağı
süt
Tuz, karabiber

Fasulyeyi 20 dakika kadar  ıslatın. Suyunu değiştirip fasulyeler yumuşayana kadar haşlayın ve süzün. Soğanı soyup yemeklik doğrayın. 2 çorba kaşığı sıvıyağı tavada ısıtıp
soğanı kavurun. Fasulye, su, tuz ve karabiberi ekleyip tavayı ocaktan alın.
Fırın tepsisini 1 çorba kaşığı sıvıyağ ile yağlayın. Birinci yufkayı kenarları dışarı taşacak şekilde tepsiye yayın. Üzerine 3 çorba kaşığı
süt gezdirin. Fasulyeli harcın üçte birini yayın.
İkinci yufkayı buruşturarak tepsi büyüklüğünde yayın. Süt ve iç malzeme bitene kadar işlemi tekrarlayıp sıralamayı yufka ile tamamlayın. Dışa sarkan yufkayı içe doğru kıvırın. Yoğurt ile 7 kaşık yağı bir kapta karıştırıp böreğin üzerine sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Dilimleyip servis yapın.
ZEYTİNYAĞLI  OKÇU KURU FASULYESİ
 
 

5 kişilik Malzemeler
400 gr. Okçu kurufasulyesi  (ayıklanmış 2 su bardağı)
225 ml. zeytinyağı
350 gr.
soğan ince kıyılmış
250 gr. havuç
250 gr.
patates
300 gr.
domates
50 gr. kuru arnavutbiberi
Tuz

Yapılışı
Kurufasulyeleri 20 dakika kadar suya koyup, şişmeye bırakın. Arnavutbiberlerini doğrayın.
Tencerede zeytinyağı kızdırın. Yağ kızınca soğanları içinde pembeleşinceye kadar kavurun, arnavutbiberlerini ekleyip karıştırın. Fasulyeleri havuç
ları, patatesleri, domatesleri ve tuzu katın. Üzerini bir parmak aşacak kadar su koyup bir taşım kaynatın ve ateşi kısm. Tencerenin kapağını kapatıp, yaklaşık 1 saat pişirin.
Yemeği ateşten alın. Bir kaba aktarın ve soğumasını bekleyin. Yanında limon
yada sirke ile servis yapın.
OKÇU FASULYESİ  ÇORBASI
 


2 su bardağı  Okçu kuru fasulyesi
2 adet orta boy kuru
soğan
1 çorba kaşığı margarin
12 su bardağı et suyu
1 çay bardağı un
tuz

Kuru
fasulye haşlanır, soğanlar yarım daire şeklinde doğranır, margarinde kavrulur, suyu süzülmüş fasulye eklenir, bir kaç dakika çevirdikten sonra et suyu ve tuz katılır.Yaklaşık yarım saat pişirilir. Blendereden geçirilerek püre yapılır. Diğer tencereye bir çorba kaşığı margarin ve un koyarak pembeleştirilir, çorbanın üzerine gezdirilir.
 
TERBİYELİ    OKÇU  ( HOROZ ) FASULYE ÇORBASI
 
 

MALZEMELER
1.5 su bardağı  Okçu Horoz kuru fasulyesi

2
soğan
2 çorba kaşığı margarin
4 çorba kaşığı
domates püresi
8 su bardağı sıcak su
Tuz, kuru nane, pulbiber
Terbiyesi için:
Yarım su bardağı
süt kreması
1 tatlı kaşığı hardal
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı un
2
yumurta sarısı

YAPILIŞ TARİFİ
Okçu fasulyesini  20 dakika kadar  ıslatın. Suyunu değiştirip yumuşayıncaya kadar haşlayın ve süzün. Fasulyenin yarısını ayırın. Kalan fasulyeleri robotta püre haline getirin.
Hardal kremasını hazırlamak için;
süt kreması, hardal, sirke, un, bir tutam tuz ve yumurta sarısını derin bir kaseye alın. Krema kıvamına gelinceye kadar mikserle çırpın.
Soğanları soyup küçük küçük doğrayın. Margarini tencerede eritip
soğanı pembeleştirin. Fasulye püresi, sıcak su, domates püresi ve ayırdığınız fasulyeleri ilave edip 10 dakika kısık ateşte pişirin.
Çorba koyulaşmaya başlayınca hazırladığınız terbiyeyi ekleyerek karıştırın.
5 dakika daha pişirip ateşten alın. Servis kaselerine paylaştırıp nane ve pul
biber serpin. Sıcak olarak servis yapın
 
 
OKÇU KURU FASULYESİ  EZMESİ SALATASI
 

Kullanılacak malzeme: 250 gram OKÇU   Horoz  fasulyesi
1 kahve fincanı
limon suyu,
1+1/2 kahve fincanı zeytinyağı,
yeteri kadar tuz.
3-5 yaprak maydanoz,
5-10 zeytin,
6 kırmızı turp.

Yapımı: Pişirmeden 20 dakika   önce ıslatın Islatılan fasulyelerin suyunu dökmeli. Sonra fasulyeleri bir tencereye koymalı. Üstünü örtecek kadar su ve bir çorba kaşığı tuz koyduktan sonra kabı kuvvetli bir ateşe oturtmalı. Fasulyeler pişip çatlamaya başlayınca tencereyi ateşten indirmeli ve suyunu süzmeli.
Fasulyelerin kabuklarını ayıklayıp atmalı ve bunları pompresten veya kıyma makinesinden iki defa geçirerek püre durumuna getirmeli.
Fasulye ezmesini salata servis tabağına koyduktan sonra tuzlamalı,
limon suyuyla zeytinyağını döküp püreyi iyice karıştırmalı. Sonra fasulye ezmesini bir çatalla düzlemeli. Zeytin, ayıklanmış kırmızı turp ve maydanozla süsleyip sofraya çıkarmalı. Anadolu'nun bazı bölgelerinde maydanoz yerine taze nane de koymaktadırlar.
 
KURU FASULYE SAHAN MUSAKKASI

Malzeme :
Yarım kilo Okçu  Horoz Kuru fasulyesi
1 küçük paket yağ
4 baş
soğan
300 gr. kıyma
1 çay kaşığı şeker
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı bahar
1 demet maydanoz
Yarım fincan dolma fıstığı
Yarım fincan dolma üzümü «Kuş üzümü»
1 tatlı kaşığı tuz
3 adet
domates veya yarım fincan salça.

Yapılışı :
Okçu Fasulyesini 20 dakika evvelden suya yatırarak, bir tencerede 4 - 5 bardak su ile yumuşayıncaya kadar haşlamalı. Bu müddet fasulyenin cinsine göre 40 ila 60  dakika arasında değişsede  OKÇU FASULYESİ için 20-30 dakika yeterlidir.. Fasulyeler haşlana dururken bir tencereye yağ konup soğanlar kaba doğranarak atılır ve sararıncaya kadar börttürülür. Sonra buna, kıyma, fıstık, üzüm, ince kıyılmış maydanoz, şeker, tuz, biber ve bahar da ilave edilip 5 - 6 dakika daha kavrulup domatesler de katılır ve 10 dakika kadar daha pişirilir. Bundan sonra tencereye haşlanıp süzülmüş fasulyeler ile varsa et veya kemik suyu 2 bardak miktarınca ilave edilip orta ateş üzerinde yarım saat kadar tencere kapağı kapatılarak pişirilir. Bu müddet sonunda yemek ateşten alınıp tabağa aktarılarak sıcak servis yapılır.
Fasulyenin indirileceğine yakın üzerine sarmısaklı
yoğurt gezdirilirce çok nefis olur.
 
Sütlü Kuru Fasulye tarifi
MALZEMELER
1,5 su bardağı OKÇU fasulyesi,
1 su bardağı süt ,
2 tane iri kuru soğan,
2 adet domates,
1 tane kırmızı biber,
1 çay bardağı zeytinyağı ve su

HAZIRLANIŞI
Okçu fasulyesini pişirmeden 1 saat önce ılık suda bekletiyoruz. daha sonra 1 su bardağı süt ve 2 su bardağı su karşımıyla 20-25 dakika kadar haşlayıp suyunu süzüyoruz. tencereye zeytinyağını ve iki atne soğanı doğrayıp kavuruyoruz. daha sonra domatesleri ilave ediyoruz ve fasulyeyi ilave ediyorz 10 dakika kadar pişiriyoruz. üzerine istenilen kıvam için sıcak su ilave ediyoruz. Tuz ve 1 tane kesme şeker istenirse biraz acı pul biber ilave ediyoruz. pişmesine yakın kırmızı biberi jülyen usulü doğrayıp ilave ediyoruz. fasulyeler iyice pişmesini bekliyoruz.

 
Kuru Fasulyeli Kroket
MALZEMELER
1 su bardağı Okçu fasulyesi
1 soğan
3 yumurta
3 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı rendelenmiş
kaşar peyniri
2 çorba kaşığı margarin
1 çorba kasesi mısır unu
2-3 dal maydanoz
Tuz, karabiber

HAZIRLANIŞI
okçu fasulyesini 25 dakika ıslatın . sonra süzüp bir tencereye alın. Üzerini örtecek kadar su ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayın ve süzün. Fasulyeleri çatalla veya robotta ezerek püre haline getirin. Soğanı kıyın. Margarini tavada eritip soğanı kavurun. Püreye ilave edip karıştırın. 1 yumurta, un, kaşar peyniri, tuz ve karabiber ekleyip yoğurun. Ellerinizi hafifçe unlayıp ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak uzun köfteler yapın.
Sıvıyağı tavada kızdırın. 2 yumurtayı bir kapta çırpın. Köfteleri önce una, sonra yumurtaya ve son olarak mısır ununa bulayıp kızartın. Kağıt havlu üzerine alıp fazla yağını çektirin. Maydanozla süsleyip sıcak olarak servis yapın.
 
 
 
 
 
 
Fasulye Piyazi tarifi
MALZEMELER
- 2 su bardağı OKÇU FASULYESİ
- 2 adet domates
- 5 adet sivribiber
- 2 adet soğan
- 1 çay bardağı zeytinyağı
- 1 çorba kaşığı sirke
- 5 adet sirke
- Maydanoz
- Tuz

HAZIRLANIŞI
Soğanları yarım ay şeklinde kıyıp zeytinyağını kızdırdığımız tavanın içine atıyoruz.Sivribiberleri de iri iri doğrayıp soğanla birlikte pişirmeye bırakıyoruz.Bir süre sote ettiğimiz soğan ve biberin içine kesme şekerle birlikte küp şeklinde domatesleri de ekleyerek kavuruyoruz.Önceden haşlanan Okçu fasulyesinin içine bu sotemizi döküp sirke ilave ediyoruz,pişmeye bırakıyoruz.
 
 
 
 
öğrenci usulü kuru fasülye
MALZEMELER
4 bardak Okçu fasulyesi
2 baş soğan
2 adet et bulyon
1 kaşık salça
1/2 bardak yağ
tuz- karabiber

HAZIRLANIŞI
Okçu kuru fasulyesini sınavınız varsa  da  pişirebilirsiniz.Zira birgün önceden ıslatmaya gerek yoktur.(sınav varsa menemen yapmaya uğraşma Okçu fasulyesi menemenden daha çabuk pişer)
Okçu fasülyesini 45dk bilemedin 1 saat haşlayınız.Ardından bir tencereye yağ üzerine ince veya kalın farketmez doğranmış soğan ekleyip kavurunuz.Salçanızı atıp üzerine fasülyeleri ekleyip karıştırınız.Üstü basar su ekleyip kaynamaya bırakınız.Yemek kaynarken siz 2 el okey oynarsanız tam pişer. Okeye dalıp fasulyeleri eritmeyiniz.[ önceden denendi çünkü :) ] afiyet olsun

 
 
OKÇU FASULYESİNDEN PASTA

Malzemeler:
- 2 su bardağı  Okçu Fasulyesi
- 1,5 su bardağı şeker,
- 1 su bardağı ceviz,
- 3 adet yumurta,
- 1 adet limon,
- 1 paket vanilya,
- Yarım paket kabartma tozu. Krema İçin:
- 1 su bardağı şeker,
- 500 gr. süt,
- 2 yemek kaşığı kakao,
- 3 yemek kaşığı un,
- 1 yemek kaşığı margarin,
- 1 adet yumurta,
- Süslemek için krem şanti.

Yapılışı:
Hamuru:
2 su bardağı kurufasulye yeter.nce ıslatılır ve  yumuşayana kadar pişirilir. Püre haline getirilir. Daha sonra bir kasede şeker ve yumurta çırpılır. Çekilmiş ceviz, limon kabuğu rendesi, kabartma tozu ve vanilya ilave edilip püre haline getirilmiş fasulyeye karıştırarak, önceden yağlanmış bir tepsiye bir parmak kalınlığında olacak şekilde dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20-25 dakika pişirilir.

Kreması:
Süt, yumurta, kakao, şeker ve un birlikte çırpılarak ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir ve ateşten inmesine yakın margarin karıştırılır. Hazırlanan krema fırından çıkarılan hamurun üzerine yayılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra krem şanti ile zevkinize göre süslenir.


 
 

 Afiyet Olsun

 

Okçu Fasulyesi ile ilgili daha detaylı bilgi ve sipariş için lütfen Okçu Köyü muhtarlığı ile , Okçu köyü kültür derneği

okcukoyu@msn.com  ile  veya Hüseyin AKCAKOCA  ( .0 538 4096702 )  ile temasa geçiniz

Teşekkürler


 

                    title>Kuru Fasulye

 

 

 

Dünyanın en lezzetli kuru fasulyesi Okçu Köyü’nde yetiştirilmesine rağmen ne yazık ki bugüne değin hak ettiği yere gelememiştir. Sadece yerel semt pazarlarında  bazı satıcıların ‘Okçu Fasulyesi ‘  diye bağırdıklarını  duymamızdan öteye taşıyamadık maalesef bu harika mahsulü.

 -------------- Free Image Hosting at www.ImageShack.us ------------------------------------------------------------------------------------

                               

 

 

    Erzurum İspir’de yetiştirilen kuru fasulyenin ne lezzeti,  nede pişirme süresi Okçu fasulyesini tutmamakla birlikte  şu anda bu piyasanın tamamına yakınını elinde bulundurmaktadır. İspir’de  Kuru fasulye yetiştirilen arazi yapısının Okçu  Köyü Öz ü ile yakın benzerliği olması nedeni ile de  Kuru fasulyenin yetişme özelliği hakkında bize az da olsa bir  fikir verebilmektedir.

--------- Free Image Hosting at www.ImageShack.us ------------------------------------------

                       

        Okçu  Fasulyesinin temel özelliklerinden birisi  yetiştirildiği arazi yani Okçu Öz’ünün yapısından kaynaklanan özelliğidir. Okçu Öz’ü toprak yapısı ve iklimsel özelliğinden dolayı fasulyeye sertlik ama aynı zamanda da çabuk pişme özelliği verir.Diğer taraftan sulama suyunun çok temiz olması,  hava koşullarına göre yedi ila dokuz defa sabaha karşı sulanması ve  yetiştirilme aşamasında hiçbir kimyevi ve suni malzeme kullanılmayışı lezzetinin temel özelliğidir.

        Yurdumuzda yoğun bir çevre kirliliği yaşanırken  ne mutlu ki Okçu’nun yerleşim yerlerine uzaklığı,yakınında sanayi ve karayolu olmayışı ise büyük bir şanstır.

----------------------------------------- Free Image Hosting at www.ImageShack.us

    İşte tüm bu öğeleri alt alta sıraladığımızda Okçu Fasulyesinin neden sağlıklı ve lezzetli olduğu anlaşılır.

  Şimdi bize düşen temel görevlerden birisi bu  milli ürünümüzü hak ettiği yere taşımaktır.Zira  resmi olarak bir belgesi olmasa da Okçu fasulyesi gerek yetiştiği yer, gerek yetiştirilme tarzından dolayı  organik sayılan bir çok üründen daha sağlıklıdır.

 

                 

Enter content here

Enter supporting content here