Make your own free website on Tripod.com

OKÇU KÖYÜ NEREDE

Home
DUYURULAR
FESTIVAL 2011
MESAJ ve DUYURULARINIZ
OKÇU KÖYÜ NEREDE
Okçu Köyünde ALABALIK
Okçu Köyü festivalleri
Okçu Köyü Hane Listesi
home
OKÇU KÖYÜ DERNEGI
Resimler
Okçu resimleri
KURU FASULYE
OKÇULUYUZ
Resimler
Resim galerisi
Resim galerisi
Okçu Köyü
Resim galerisi
Görüntülerle Okçu
Okçu Göleti ve Sulamasi
Videolar
Video-1
Video
Dilimiz
Nereden geldik
Okçu Köyü
Okçu Sevgisi
Resimler
Resimlerle Okçu
Resimlerle Okçu
Okçu Resimleri
Video görüntüleri
Yeralti Zenginliklerimiz
video
OKÇU KÖYÜ HALKI-1
OKÇU KÖYÜ HALKI
Okçu Köyü HALKI
Okçu Köyü HALKI
Okçu Köyü HALKI-5
Okçudan videolar
Gerçek Hikayeler
okçu köyü
okçu köyü

    

 

 

 

 

 

Okçu Köyünün uzaydan görüntüsü

 


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

                  OKÇU KÖYÜ

Okçu Köyü  39' 34'' 54  kuzey, 31' 18'' 23  doğu koordinatlarında  Ekişehir ili Beylikova ilçesine bağlıdır. Dağlık bir arazi yapısına sahip olan Okçu Ankara-Eskisehir demiryolu ve Ankara -Eskisehir karayolu arasında yer alır.Eskişehir'e 80 Ankara'ya 200km. uzaklıktadır.Kuzeyinde imikler,Dogusunda Karaburhan,Batısında Halilbağı, güneyinde Kaymaz ile sınırlandırılmıştır..

  Okçu Köyü çevresine göre yaklaşık 1000 rakımla en yüksek seviyededir.Okçu nun Kuzey doğusunda yer alan sivri tepelerden Küçük Sivri 1230 Büyük Sivri ise 1300 Rakımlıdır.

 Okçu Köyü çevresinin Kulanılabilir ve içilebilir en bol su kaynaklarına sahiptir. Merasının önemli bir bölümü meşeliktir  Ekilebilir arazi  yüzölçümünün yaklaşık  dörtte biri kadardır. Tarıma elverişli arazi yapısı çok kısıtlıdır.Okçu'nun en önemli su kaynağı  Ilıpınar denilen kaynaktan sağlanır.Ilıkpınarın suyu Okçu da değirmen çalıştırmakta  ve sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır.ILıkpınardan sağlanan su Okçu köyünden İmikler Köyüne kadar uzanan ve ÖZ denilen araziyi sulayarak geçer .Bu arazide kısmen  Ilıman bir hava görüldüğünden yılda iki ürün almak mümkündür.

 Okçu Köyü ne dünya da  ayrıcalık sağlayan şey ise Dünyanın en büyük TORYUM rezervlerine sahip olmasıdır.Toryum madeni şu anda işetilmeyi beklemektedir.

                           Ekonomik Yapı

Okçu Köyü halkı eğitim açısından bölgede tektir.Okuma yazma oranı % 100 dür.Gençliğin tamamına yakını bir yüksek okul mezunudur.Bu açıdan köy insanının çok büyük bölümü Dünyanın değişik yerleride dahil olmak üzere dışarıdadır.

Okçu da ise tarım ve hayvancılık ağırlıklı ekonomik yapı vardır.Okçu nun en önemli geçim kaynağı dünyaca meşhur kurufasulyesidir.Ayrıca  pancar.nohut.domates,tahıl çeşitleri ağırlıklı olarak yetişen ürünlerdir.Kanada kavağı yetiştiriciliği de önemli yer tutar.

 Hayvancılıkta koyun ve keçi yetiştiriciliği ön plandadır.

                       İKLİM

      Okçu da tipik iç anadolu iklimi hakimdir.Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlıdır  İlkbahar ve yaz aylarında  harika doğası ,temiz ve berrak suları,doğal ortamda yetişen sebze ve meyveleriyle eşsiz güzelliktedir.

                     ULAŞIM

 Okçu ya  hergün Eskişehir den düzenli otobüs seferi vardır.Ayrıca Eskişehir Ankara karayoluna 15, Beylikova tren istasyonuna 5 km dir Okçu çevre köy ve ilçelere asfalt yol ile bağlıdır.Yolları dört mevsim ulaşıma açıktır.

                EĞİTİM

Okçunun en önemli özelliği eğitimdir.Okçu Türkiyenin eğitim düzeyi en yüksek köylerinden biridir.OKçu insanı için eğitim olmazsa olmazdır .Okçuda okuma yazma bilmeyen yoktur,Gençliğin tamamına yakını yüksek okul mezunudur

 Onun için Okçu insanı aydın, demokrattır ,insan sevgisi onun için temel yaşam nedenidir

 

 

 

Okçu köyünün Havadan  çekilmiş fotoğrafları

 

Image Hosted by ImageShack.us
By

 

>Image Hosted by ImageShack.us
By bImage Hosted by ImageShack.us
By bur Image Hosted by ImageShack.us
By bu

 

Bu resimler ALİ AKYAZI tarafından temin edilmiştir

Okçu köyü   

Yerinizi işaretleyin sevdiklerinize mesaj bırakın

 

 

Free Guestmap from Bravenet.com 

Enter supportin g content here